web tasarım ankara web sitesi tasarımı web dizayn web tasarım
 
  İletişim Tavsiye Et İnsan kaynakları
 

. Ana Sayfa
. Haberler
. KAHUNA Yaşam Enerjisi ve Uygulaması
. KAHUNA LIFE ENERGY and IT'S APPLICATION
. KAHUNA Adres krokisi
. Şifacılık
. BİOENERJI EĞİTİMİ ve Bireysel Seanslar
. Doğum Tarihi Analizi
. MUCİZE NEFES NEDİR?
. Bel Fıtığı
. Ağrı nedir? Sebepleri
. Boyun Fıtığı
. Sırt Ağrıları
. Chiropraktor uygulama
. QUANTUM ÇALIŞMALARI
. Çakralar Hakkında bilgi
. Ra-Sheeba hakkında
. Aura Hakkında
. Yoga
. Pranik Şifa
. Acces Bars
. HUMAN DESIGN - İNSAN TASARIMI
. Reiki
. Kozmik Enerji Hakkında
. Serafim Blueprint Melek Enerjisi
. Tam Farkındalık Çalışması
. Masaj ve Çeşitleri
. Masaj Terapisi
. Refleksoloji
. Şiatsu Masajı
. Aromateraphy
. Cinsel Sağlık ve Cinsel Bilgiler
. Himalaya Kulübü
. Pandül (Sarkaç)
. Ozon ve Ozonize Yağı Hakkında
. KAHUNA Nedir?
. Chlorella (Tatlı su yosunu - Alg)
. İlginizi Çekebilecek Yazılar
. Hakkımızda
. Kadir Tuğtekin OK hakkında
. Kadir Tuğtekin OK çalışmaları
. Faydalı Linkler
. Sizin Yazılarınız, Düşünceleriniz
. KURUMSAL ÇALIŞMA REHBERİ


Anket
Web sayfamıza nereden ulaştınız?
3026  kişi oyladı
İnternet ile %48 1482
Tavsiye ile %9 281
Tesadüfen %21 658
Araştırma ile %17 519
Diğer %2 86
Tüm Anketler

Haberdar Et
Hint Baş masajı
HİNT BAŞ MASAJI
Hint Baş masajı, 5000 yıldır Hindistan'da uygulanan " yaşam bilimi " olan Ayurveda'nın içinden doğmuştur. Ayurveda felsefesine göre, sağlıklı bir beden için masajın iki önemli rolü vardır: Hücre ve dokuların beslenmesi, bedenin toksinlerden arınması. Hint Baş Masajı üst beden, sırt, omuz, boyun, saç derisi, saçlar ve yüze aromatik öz yağlarla uygulanan; özel tekniğiyle kasları rahatlatarak kan dolaşımını hızlandıran bir masajdır. Dış etkenlerin başında gelen stres, üst beden ve baş bölgesinde enerjinin bloke olmasına neden olur. Bu blokaj konsantrasyon bozukluğu, depresyon gibi zihinsel; kas tutulmaları, baş ağrıları gibi fiziksel sıkıntıları meydana getirir. Hint Baş masajı zihni dinlendirir ve rahatlatır; bedenimize sıkışıp kalmış duygusal sorunlarımızdan arındırır. Böylelikle dinlenmiş bedenin iyileştirme gücü ortaya çıkar.

  

Hint Baş masajı dinlendirici ve rahatlatıcı etkisi uygulanan masajın tekniği ve kullanılan yağların özelliğinden kaynaklanır. Marma noktaları, akupresür, çakra dengeleme ve kişiye özel bitkisel öz yağ karışımları ile 30 dakikalık masaj kişiye rahatlamanın yanında mükemmel bir arınmışlık hissi ve denge sağlar.

Aşağıda açıklanan dört konu (marma noktaları, akupresür, çakra dengeleme ve aromatik öz yağlar) Hint Baş masajının özünü oluşturur. Her bir konu kendi içinde bir felsefeye dayanır ve doğru uygulandığında çok etkilidir. Hint baş masajı basit bir baş masajından öte bu özel teknikleri içerdiği için uygulamanın neticesi mükemmel sonuçlar verebilir. Zihinsel arınma, ruhsal denge, fiziksel rahatlama ve derin dinlenmeyi kim istemez!...

Marma noktaları nedir? Hint baş masajı uygulamasında nasıl fayda sağlar?
Marma'nın kelime anlamı saklı ve hayatidir. Hint enerji sistemine göre bedenin enerji merkezleri "Marma noktaları" olarak tanımlanır. Çin tıbbından bildiğimiz akupunktur noktaları ile eşdeğerdir ancak akupunktur noktaları kadar küçük, belirgin ve sık değildir. Marma noktaları Hint kültüründe asırlardır şifa için kullanılmaktadır.

Marma noktaları fiziksel ve enerji bedenlerin buluşma noktası olarak ta görülür. Geleneksel olarak masaj uygulamalarında bu noktalar çok önemli rol oynar; kaslar, organlar dokular ve sistemlerle bağlantılı olduğu düşünülerek bedenin enerji dengesi için aktive edildiğinde beden fonksiyonları normalleşir, rahatlanır ve arınılır.

Hint baş masajı, ılık aromatik öz yağlar Marma noktalarına, parmakların dairesel hareketleriyle uygulanır ve bu noktalar aktive edilerek, masajın dengelenme, derin dinlenme ve arınma faydalarından yararlanılır. Hint baş masajı Marma noktaları baş, boyun ve omuzlarda meydana gelen ağrı, tutulma, nodül oluşumu gibi sıkıntıların çözülmesinde de kullanılır.

. . .


Akupresür nedir? Hint Baş masajı uygulamasında nasıl fayda sağlar?
Bedende belli akupunktur noktalarının baskı, ovma ve farklı uygulamalarla manipüle edilmesi tekniğine "Akupresür" adı verilir. Akupunktur noktaları "Meridyen" olarak bilinen belli enerji hatları üzerinde bulunan noktalardır. Meridyenler bedenin ana caddeleri, akupunktur noktaları ise merkezi duraklar olarak ta düşünülebilir.

Bedenimizde organlarımız her an yaşamsal enerji üretir. Kan dolaşımı ve nefes (oksijen alış verişi) bedenimizin en temel enerji akımını temsil eder. Birçok nedenle bu enerjinin serbest akımı engellenirse fiziksel sıkıntılar oluşur. Akupresür ile bedenimizdeki enerji akışı dengelenir ve tüm organ, sistem ve dokularımız ahenk içinde çalışabilir. Hint Baş masajı üst bedene uygulanan akupresür ile sırt, boyun tutulmaları, baş ağrıları gibi enerjinin bloke olmasından kaynaklanan sıkıntılar giderilebilir. Üst beden uygulanan akupresür ile beslenir, canlanır, rahatlar ve dengelenir.

Çakralar ve Hint Baş masajı
Çakralar, bedeni yaşamsal enerji ile besleyen "enerji çemberleri" olarak tanımlanabilir. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal denge için bu enerji merkezlerinin aktif olarak çalışması gerekir ancak çocukluğumuzdan itibaren bu merkezleri kullanmasını bilmediğimiz için zamanla bloke olurlar. Belli tekniklerle çakralar beslenerek, bedendeki enerji akışına destek olunabilir.

Hint Baş masajı çakraları dengelemek için uygulanan bazı teknikler kişinin enerji akışına destek olarak fiziksel ve zihinsel rahatlık sağlayabilir. Çakralarla birlikte bazı aromatik öz yağlar Hint Baş masajında kullanılır. Çakralar, temsil ettiği organlar ve kullanılan aromatik öz yağların tablosu aşağıdaki hazırlanmıştır.

Çakralar > Temsil Ettiği Organ > Aromatik Öz Yağlar

1.Kök Çakra > Kemik, kan, sert dokular, anüs, > Sedir, Sandal, Selvi, Ardıç

2.Sakrum Çakra > Pelvis bölgesi, üreme organları, bağırsaklar, böbrek, mesane, tüm sıvılar, lenf, kan > Yasemin, Itır, Tefarik, Anason, Zencefil

3. Solar Pleksus Çakra > Karın boşluğu sindirim sistemi, karın, karaciğer, dalak, safra kesesi > Kara Biber, Kakule, Rezene, Kişniş, Portakal, Melekotu, Melisa

4. Kalp Çakra > Kalp, göğüs kafesi, akciğerler, kan, deri, kan dolaşım sistemi > Gül, Lavanta, Bergamut, Portakal Çiçeği, Palmarosa, Gül Ağacı

5. Boğaz Çakra > Bronşlar, yemek borusu, ses telleri, boğaz, ense, çene > Adaçayı, Papatya, Okaliptüs, Biberiye, Çam, Mandalina

6. Üçüncü Göz Çakra > Beyincik, kulaklar, burun, sinüsler, gözler, sinir sistemi, yüz > Sandal, Limon, Kakule, Tarçın Civanperçemi

7. Taç Çakra > Beyin > Sedir, Günlük, Mür, Fesleğen


Aromatik Öz yağlar ve Hint Baş masajı
Aromatik öz yağların bedene masaj yoluyla uygulanmasının faydaları saymakla bitmez. Hint Baş masajında kullanılan bazı aromatik yağlar ve etkileri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Sağlanan Etki: Öz yağlar

Enerji veren: Biberiye - Defne - Çam
Harekete geçiren: Limon - Greyfurt - Ardıç
Dengeleyen: Kakule - Kişniş - Adaçayı
Sakinleştiren: Lavanta - Kır Papatyası - Itır
Yavaşlatan: Portakal çiçeği - Ylang Ylang
Zihinsel dinginlik veren: Günlük - Mür - Sandal - Tefarik

Hint Baş masajı Hangi Sıkıntılarda Etkilidir?
Fiziksel Kaynaklı Sıkıntılar

Üst bedendeki kas tutulmaları ve hareketsizlikten kaynaklanan eklem ağrıları
Sırttaki nodüller
Kronik boyun tutulması
Baş ağrısı ve migren
Saç ile ilgili sıkıntılar( dökülme, kepek vb.)
Yüzdeki ağrılar (göz, sinüs, çene vb.)
Toksin birikimi

Zihinsel Sıkıntılar

Stres kaynaklı sıkıntılar (depresif ruh hali, anksiyete, huzursuzluk, gerginlik, endişe, uykusuzluk vb.)
Konsantrasyon bozukluğu
Zihinsel yorgunluk

Hint Baş masajı Nasıl Uygulanır?
Hint Baş masajı, oturularak veya yatarak yapılan ve 30 dk. Süren seri bir masajdır. Hindistan cevizi, zerdali çekirdeği, tatlı badem ve susam yağı ile kişinin ihtiyacına göre belirlenen aromatik öz yağların karışımı ile üst bedene uygulanır. Hint Baş masajı aynı zamanda yağsız ve kıyafetin üzerinden de uygulanabilir.

KAHUNA İÇSEL DÖNÜŞÜM MERKEZİ - ŞİFAHANE
2. Cad. (Prof. Muammer Aksoy Cad.) No:44/2 Boğaziçi Ap. Bahçelievler  ANKARA | Türkiye
Tel & Faks :0312-213 07 90 | GSM:0533-762 09 53 |
www.kahunasifa.com | info@kahunasifa.com
Online Ziyaretçi :3 | Bugün :157 | Bugün Çoğul :564 | Toplam :1783607 | İp No :54.162.167.40

    Web Tasarım Ankara