web tasarım ankara web sitesi tasarımı web dizayn web tasarım
 
  İletişim Tavsiye Et İnsan kaynakları
 

. Ana Sayfa
. Haberler
. KAHUNA Yaşam Enerjisi ve Uygulaması
. KAHUNA Adres krokisi
. KAHUNA LIFE ENERGY and IT'S APPLICATION
. Şifacılık
. BİOENERJI EĞİTİMİ ve Bireysel Seanslar
. Doğum Tarihi Analizi
. MUCİZE NEFES NEDİR?
. Boyun Fıtığı
. Bel Fıtığı
. Ağrı nedir? Sebepleri
. Sırt Ağrıları
. QUANTUM ÇALIŞMALARI
. Chiropraktor uygulama
. Çakralar Hakkında bilgi
. Dr. Balık Terapi
. MEDYUM BADE ÖZTÜRK
. Aura Hakkında
. Ra-Sheeba hakkında
. Yoga
. Pranik Şifa
. Acces Bars
. HUMAN DESIGN - İNSAN TASARIMI
. Reiki
. Kozmik Enerji Hakkında
. Serafim Blueprint Melek Enerjisi
. Tam Farkındalık Çalışması
. Masaj ve Çeşitleri
. Masaj Terapisi
. Refleksoloji
. Şiatsu Masajı
. Cinsel Sağlık ve Cinsel Bilgiler
. Aromateraphy
. Himalaya Kulübü
. Pandül (Sarkaç)
. Ozon ve Ozonize Yağı Hakkında
. KAHUNA Nedir?
. Chlorella (Tatlı su yosunu - Alg)
. İlginizi Çekebilecek Yazılar
. Hakkımızda
. Kadir Tuğtekin OK hakkında
. Kadir Tuğtekin OK çalışmaları
. Faydalı Linkler
. Sizin Yazılarınız, Düşünceleriniz
. KURUMSAL ÇALIŞMA REHBERİ


Anket
Web sayfamıza nereden ulaştınız?
2997  kişi oyladı
İnternet ile %48 1466
Tavsiye ile %9 281
Tesadüfen %21 651
Araştırma ile %17 514
Diğer %2 85
Tüm Anketler

Haberdar Et
PENİS SORUNLARI

SERTLEŞME GÜÇLÜĞÜ - EREKSİYON SORUNU

Penis uyarıldığında damarların kanla dolmasıyla büyür ve sertleşir. Buna sertleşme (ereksiyon) denir. Sertleşme güçlüğü, yeterli düzeyde cinsel performans için gerekli sertleşmeyi sağlayamama,  penisteki ereksiyon süre ve gücünün cinsel ilişki için yeterli olmaması halidir. Sertleşme sorunları, milyonlarca erkeği etkiliyor. 40 yaşın üzerindeki her 3 erkekten ikisi sertleşmeyi sağlama ya da sürdürmede bazı sorunlar yaşıyor. 

Sertleşme bozukluğu, tüm cinsel etkinliklerinizde aynı ise, organik bir nedenden kaynaklanabilir. Yani sabahları hiç sertleşme ile uyanmıyorsanız (Uyku sırasında, özellikle rüya görülürken, fasılalı olarak penis ereksiyonu olur. Bu, "sabah ereksiyonu" olarak adlandırılır), masturbasyon yaptığınızda sertleşme olmuyor, hiçbir cinsel eşle giriştiğiniz hiçbir cinsel etkinlikte sertleşme olmuyorsa, bir uzmana başvurmanız gerekir.

Herhangi bir durumda tam sertleşme oluyorsa, büyük olasılıkla bedensel bir bozukluk söz konusu değildir. Bazı cinsel eşlerle ya da bazı cinsel etkinlikler sırasında tam sertleşme oluyorsa, yaşadığınız sertleşme güçlüğünün nedeni büyük olasılıkla psikolojiktir.

Sertleşme sorunu, her zaman, hiç sertleşme sağlayamama anlamına gelmez. Türkiye?de sertleşme sorunu bulunan erkeklerin % 80?inden fazlasında tam bir işlev kaybı değil, hafif ya da orta derecede sertleşme sorunu bulunduğu saptanmıştır.

Sertleşme (ereksiyon) sorunu 40 yaşın üzerindeki erkeklerde daha sık görülmekle birlikte, her yaştaki erkekte meydana gelebilir. Yapılan bir çalışma, 40 ile 70 yaşları arasındaki erkeklerin yaklaşık yarısının zaman zaman sertleşme sağlama ve/veya sürdürmede sorun yaşadığını ortaya koymuştur. . Sertleşme sorunlarının oranı yaşla birlikte artsa da, tek başına yaşlanma sertleşme sorununun bir nedeni olarak görülez. Sertleşme sorunlarının yaşlı erkeklerde daha sık görülmesinin nedeni, yüksek kan basıncı gibi yaşa bağlı hastalıklardır.

 

Sertleşme Sorunu Nedenleri:

*Sigara

*Stres

*Şişmanlık  

*Alkol alışkanlığı

*Kalp hastalığı

*Şeker hastalığı

*Yüksek kolesterol

* Yüksek tansiyon

* Hormonal sistemlerdeki sorunlar

* Damar sertliği

* Depresyon

* Bağırsak ameliyatı  

* Karaciğer rahatsızlıkları

* Prostat ameliyatı

* Böbrek hastalığı

* Omurilik yaralanması

* Multipl skleroz

* İdrar söktürücü ilaç kullanımı (diüretikler)

* Tansiyon ilaçları

* Kolesterolü düşüren ilaçlar

* Depresyon ilaçları

* Şeker hastalığı ilaçları

* Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar

* Bazı ülser ilaçları

* Yeni bir ortam ve eş

* Aşırı yorgunluk

* Yeterince zihinsel olarak kanalize olamama

* Eşler arasındaki gecimsizlik, iletişim kopuklukları

* Aldatma nedeni ile suçluluk duygusu

 

Sertleşme sorunlarının oluşma riskini azaltmanın en iyi yolu sağlıklı bir yaşam sürdürmektir. Sigara içmekten, fazla yağlı gıdalar tüketmekten ve aşırı alkol almaktan kaçınmak riski azaltma açısından önemlidir.

Sertleşme sorunları yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu değildir!

Yaşlanma ile birlikte sertleşmeyi sağlamak ve orgazma ulaşmak daha uzun zaman alabilmekte, doğrudan uyarı gereksinimi daha fazla artmakta ve sertleşmeler arasında daha çok zamana ihtiyaç duyulabilmektedir. Ancak yaşlandıkça cinsellikten zevk alma yeteneği azalmamaktadır.

Cinsel etkinlikler içinde, yalnızca cinsel birleşme için penisin sertleşmesi gereklidir. Kadının da erkeğin de cinsel haz aldığı diğer bir çok etkinlik sırasında, penisin sert olup olmaması önem taşımaz. Penisin sertleşmesi ne kadar gerekliyse, erkeğin sertleşme ile ilgili kaygıları da o kadar artar. Bu kısır döngü sonucunda, cinsel istek ve yeterli uyarılma olduğu halde, penis sertleşmez.  Bazen sevişme sırasında, elle veya oral uyarılma sırasında sertleşme olur, vajinaya giriş denendiğinde kaybolur. Bazen bazı cinsel eşlerle girişilen etkinliklerde hiçbir sorun yokken, bazılarıyla her zaman veya bazen sorun vardır. Bazı erkekler, yeni bir cinsel eşle ilk ilişkilerinde mutlaka sertleşme sorunu yaşarlar. Bazı evli erkekler, eşleriyle hiçbir sorun yaşamazken, daha çekici buldukları geçici cinsel eş ile sertleşme sorunu yaşarlar. Büyük olasılıkla, bu durumlarda, erkeğin sertleşme olup olmayacağı kaygısı daha fazladır. 

Partnerin sertleşme (ereksiyon) sorununa karşı tutumu da çok önemlidir.  Sevişmede, sertleşme olmayınca, erkeğin kendisini istemediği için uyarılmadığını düşünen ya da bu sorunu çok fazla önemseyen partner, geçici bir güçlüğün kalıcı bir bozukluğa dönüşmesine katkıda bulunabilir. Sertleşme olup olmamasını gerçekten önemsemeyen, sevişmede cinsel yanıtlarla değil, cinsel haz ile ilgilenen bir partner ise güçlüklerin aşılmasını kolaylaştırır.

Sertleşme sorunu olan erkekler duygusal olarak eşlerinden uzaklaşmaya başladıklarını farkedebilirler. Erkekler hayal kırıklığı, korku, kızgınlık, boyun eğme ve kaçınma duygularıyla mücadele ederken, eşleri de aynı derecede yıkıcı duygular hissedebilmekte ve kendilerini reddedilmiş, çekici olmayan ve hatta sevilmeyen biri olarak görebilmektedirler. Yakınlık ve sağlıklı bir ilişkiyi sürdürebilmek için eşlerin iletişim kurması önemlidir.  İlişkiye girme sıklığınızı azaltmayın. Sevişme sürenizi uzatabilirsiniz, cinsel etkinliklerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Cinsel birleşme birleşme olmaksızın sevişmeyi, sertleşme olmaksızın haz almayı deneyebilirsiniz.

 

ANİ SERTLEŞME SORUNU 
Ani sertleşme sorunu genellikle psikolojik sorunlar yaşayan erkeklerde görülür Negatif ruhsal durum bu tür sorunlar yaşanılmasına neden olur.

 Bu tür sorunları olan hastalar uyurken veya sabah kalktiklarinda sertlesme gorulur erektil ani fonksiyon bozukluğu yaşamalarına neden olan nedenler:


- İşten veya evden dolayı stress ve endişeler
- Düşük seks performansından korkulması
- Evlilik problemleri
- Depresyon,

- Cinsel tercih seçiminde heteroseksüel  biseksüel ve homoseksüellik seçimine karar verememek.


Ergenlikte ani sertleşme normaldir.

18 ila 25 yaş arasındaki erkeklerin hayatlarında hala düzenli cinsellik yoksa sevgili ya da partnerlerini gördüklerinde sertleşmeleri normaldir

 

 

ERKEN BOŞALMA

Sertleşen penis içindeki meninin dışarı atılmasına  boşalma (ejekülasyon) denir. Erkek cinsel birleşme sırasında istemeden boşalma gerçekleşiyorsa erken boşalma da söz konusundur.

Çok sık karşılaşılan bir problemdir.  Çoğunlukla ruhsal nedenlerle oluşsa da bazı hastalıklarda da gözükebilir. Bir üroloji uzmanına başvurmak faydalıdır.

 

Erken boşalmaya neden olablecek faktörler: Yeni bir eş, evlilik öncesi cinsel ilişki, yasak ilişki nedeniyle suçluluk duygusu,  aldatma nedeni ile eşe karşı duyulan suçluluk duygusu,  cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma korkusu, hamile bırakma korkusu, tecrübesizlik, sevişme öncesi yaşanan stresli bir durum, yetersizlik endişesi, aşırı yorgunluk, korku, aşırı uyarılma, aşırı alkol, kadının birleşmeye karşı reaksiyon göstermesi korkusu, sinirlilik, beceriksizlik endişesi, vajendeki nemliliğin yetersiz oluşu,

 

Çoğu erkek soluk soluğa bir telaşla cinsel zevkin peşinden koşarken boşalmanın kontrol edilmesini başaramaz Özgür ve doğal bir şekilde cinselliği yaşayamayan erkek tedirginlik duygusundan uzaklaşamaz ve boşalma konusunda sorun yaşar. Psikolojik bir danışmandan yardım alınabilir. Boşalmayı kontrol edebilme bir öğrenme sorunudur.

 

Kadın sevişme sırasında erkeğe yardımcı olmalı, cinsel ilişkiyi yavaşlatarak ya da durarak boşalmayı önliyebilir. Sık sık dinlenerek durarak yapılan sevişmeler bir müddet sonra erkeğin kendini kontrol etmesine yardımcı olabilir. Erkek boşalma noktasına geldiğinde esi penisin dip kısmını birkaç saniye sureyle sıktığında boşalmayı önlenebilir.


Her erkek aynı duyarlıkta olmayıp, aynı cinsel tepkiyi vermez. Fazla cinsel heyecan duyan ve psikolojik anksiyete içindeki erkekler daha erken boşalır. Boşalmayı kontrol etmeyi  öğrenmek için öncelikle cinsel heyecanı yatıştırma ve sakinleşmek gerekir. Hem zihnen hem bedenen gevşemek, sakinleşmek önemli oranda yardımcıdır. Sık cinsel birleşmede bulunmak boşalma aralarını ve dolayısı ile duyarlılığı azaltacaktır.

Cinsel birleşme anında erkeğin pozisyonunun boşalma üzerine etkisi vardır. Bu yüzden bazı pozisyonlarda boşalma daha hızlı olmaktadır.. Daha rahat olduğu, kolay gevşeyebildiği ve efor harcamadığı bir pozisyonda erkek boşalmasını daha rahat kontrol edebilir.

Erken boşalmayı önlemek için birleşme sırasında erkek, boşalma hissi geldiğinde yavaş hareket etmeli, kadın da hareket bakımından pasif kalmalıdır. Sevişme sırasında erkeğin boşalma anına yaklaştığını hissettiği anda, penisin ucunu iki parmağı arasında sıkarak vücuttaki cinsel heyecanın azalmasını bir süre beklemesi ve yeteri kadar gevşedikten sonra tekrar sevişmeye başlaması  boşalmayı önleyebilir. Bu yöntem uygulanırken bekleme anında derin derin nefes alınmasının da yararı olabilir.

 

PENİSİN ZAMANSIZ SERTLEŞMESİ (PRIAPIZM)

Herhangi bir cinsel istek olmaksızın, erkek cinsel organının devamlı ereksiyon halinde olmasıdır.

Penis toplardamarlarının trombozunda,  lösemi gibi çeşitli kan hastalıklarında, bir cins omurilik rahatsızlığında, üretra iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar.

Cinsel uyarı olmadan meydana gelen, uzanan ve çoğunlukla acılı bir ereksiyondur (sertleşme).

Priapizmde penis sapı sertleştiği halde, penis ucu yumuşaktır. Normal bir ereksiyon halinde olduğu gibi penis kanla dolar, fakat kan cinsel aktivite bittikten veya uyarı geçtikten sonra olduğu gibi geri boşalmaz.

Ağrılı bir ereksiyon (sertleşme) durumunda doktora gitmek gereklidir. Penisin normal ereksiyon yeteneğinin korunabilmesi için, erken müdahale şarttır.

 

PEYRONIE (PENİS EĞRİLİĞİ)

 Peyronie's hastalığı özellikle penis ereksiyon halindeyken görülen ve ve penisin doğal olmayan bir şekilde eğrilmesi halidir. Penisin içinde gelişen bazı sert plaklar ve dokular penisin tam olarak kanlanmasına engel olurlar ve bu kısımlara sertleşme için tam kan gidemediği için yeterli bir ereksiyon görülemez. Çoğunlukla 40-60 yaşındaki erkeklerde görülür. Penisin eğrilmesine neden olan bu dokunun oluşma sebebi bilinmemektedir. Ancak penis veya kasık bölgesine gelebilecek travmalar neden olabilir. Tam olmayan sertleşme, cinsel güçsüzlük, ağrılı ereksiyon, penisin eğrilmesi ve penis içinde sert bantlar görülebilir. Bazen bu eğrilmeler şiddetli ağrılara sebep olabilirler ve bazende cinsel ilişki imkansız bir hal alır. Hastalığın kanserle ilgisi yoktur, sonraki zamanlarda kanserleşmeye neden olmaz. Peyronie's hastalığı cinsel yolla bulaşmaz.

Mutlaka bir üroloji uzmanına başvurulmalıdır. Bu hastalığın tedavisi hastalığın şiddetine göre değişebilir. Bazen kendiliğinden durur veya küçülür. İlaç tedavisinde ağrıyı azaltan, plakları yumuşatan ve azaltan preperatlar kullanılır. 1 yıldan daha kısa süreli olan durumda ilaçlar daha etkili olduğundan doktora erken başvurmak faydalıdır. Hastalığın ameliyatla tedavisi de vardır.

 

Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon)

 Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon) Nedir?

Sertleşme sorunu, yeterli bir cinsel performans için gerekli ereksiyonu (penis sertleşmesini) başlatamama, sağlayamama veya sürdürememe durumudur. Erken boşalma veya kısırlıkla (infertilite) aynı anlama gelmemektedir.

Sertleşme sorunu veya hekimlerin tercih ettiği deyişle “erektil disfonksiyon”, yaşam boyu her on erkekten en az birini etkileyen yaygın bir problemdir.

Cinsellik, insan hayatında biyolojik olarak üreme fonksiyonunun çok ötesinde, kilit bir öneme sahiptir. Bu nedenle, cinsellikle ilgili yaşanan sorunlar sosyal ilişkileri oldukça olumsuz yönde etkilemektedir.

Sertleşme sorunu çok sık karşılaşılan bir problemdir. Ara sıra karşılaşılan ereksiyon (sertleşme) sorunundan, tümüyle yitirilen sertleşme fonksiyonuna kadar uzanan geniş bir yelpazeyi içerir. Genç yaşlarda da görülmekle birlikte, kırk yaş üstü erkeklerin yaklaşık yarısında sertleşme sorunu bulunmaktadır. Çoğu erkek hayatının belli bir döneminde, özellikle stres altında, alkol etkisi sonucu veya ciddi bir rahatsızlık geçirdiği zamanlarda ereksiyonla ilgili sorunlar yaşar. Ancak bu uzun süre devam ederse, doktora başvurulmalı ve tedavi yolları aranmalıdır.

Sertleşme Nasıl Gerçekleşir?

Sertleşme, kan damarlarının genişleyerek, penise kan dolması sonucu oluşur. Bu olayın meydana gelmesinde, beyin, omurilik, sinirler, kan damarları, penis düz kası ve hormonlar rol almaktadır. Sertleşme için, görüntü, düşünce, dokunma, koku, ses veya bunların bir birleşimi sonucu uyarılma gerekmektedir.

Uyarı sonucu beyinden penise sinirler yoluyla mesajlar gönderilir ve peniste kan akımı artmaya başlar. Penise dolan kan, oradaki kasların gevşemesiyle hapsedilir. Ereksiyon (sertleşme), boşalmaya veya cinsel ilgi bitene kadar devam eder. 

Erektil Disfonksiyonun Nedenleri Nelerdir?

Sertleşme sorunu, yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir. Nadiren gençlerde rastlansa da, çoğunlukla yaşlanmayla birlikte oluşan çeşitli fiziksel rahatsızlıkların, hastalıkların bir sonucu olarak veya bunların tedavi edilmesi için kullanılan ilaçlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Uzun yıllar, sertleşme sorununun çoğunlukla psikolojik nedenlerden kaynaklandığına inanılmıştır. Ancak günümüzde birçok araştırmacı, hastaların %85'ten fazlasında sorunun organik nedenlere bağlı olarak geliştiği ve başarıyla tedavi edilebileceği görüşünde birleşmişlerdir.

Organik Nedenler

Vasküler (damarsal) nedenler. Oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Penise giden kan akımının azalması veya kanın peniste tutulamaması sonucu oluşur. Vasküler nedenler için risk faktörleri sigara kullanımı, yüksek tansiyon, diyabet (şeker hastalığı), kalp hastalığı ve yüksek kolesterol düzeyidir. Tedavi edilmemiş yüksek tansiyonlu hastaların %8-10'unda sertleşme sorunu geliştiği görülmüştür. Damar sertliği (arteroskleroz) özellikle elli yaş üstü erkekler için ciddi bir risk faktörüdür. Arterlerin daralmasına neden olur ve penise giden kan akımı azalır.

Diyabet (şeker hastalığı). Sertleşme sorununun en sık karşılaşılan nedenlerinden biridir. Hem dolaşım, hem de sinir sistemini etkilemektedir. Bütün diyabetik hastaların %30'u bu sorunla karşılaşmakta ve bu oran 60 yaş üzerinde %55'e kadar yükselmektedir.

Nörolojik nedenler. Bu durumda beyinden penise giden mesaj engellenmektedir. Örnek olarak, omurilik yaralanmaları, serebrovasküler hastalıklar, multiple skleroz, mesane, prostat, bağırsağa yönelik radikal pelvik cerrahiler verilebilir.

Hormonal nedenler. Nadirdir ve testislerden üretilen testosteron azlığına bağlı olarak azalmış cinsel istek söz konusudur.

İlaçlar. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve psikiyatrik hastalıklar için kullanılan birçok ilaç sertleşmeye engel olabilir.

Organik Olmayan Nedenler

Psikolojik nedenler. Bu durumda, penil mekanizmalar normaldir, fakat ereksiyon (sertleşme), başarısızlık korkusu gibi basit anksiyeteden, kişisel sorunlara, depresyona ve diğer psikolojik rahatsızlıklara dek uzanan psikolojik sorunlar sonucu engellenir.

Stres, cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiler.

Sertleşme sorunu, ancak doktor tarafından yapılan muayene sonrasında teşhis edilebilir, bu yüzden konuyu doktora anlatmak ve tedavi arayışına girmek en doğrusudur. Sorun açıkça doktora anlatılmalı ve hiçbir bilgi saklanmamalıdır, çünkü bu verilecek tedaviyi etkileyebilir. Doktor, hastadan edindiği bilgiler ve fizik muayeneyle teşhis koyabilse de bazı basit testler yapmak gerekebilir. İleri tetkikler ise, çoğunlukla genç ve özel sorunları olan hasta grubu içindir.

Tam kan (kan şekeri, kolesterol, trigliserid, testosteron, bilirubin, albumin, kreatinin ve diğer enzimler) ve idrar tahlili başvurulan ilk basit tetkiklerdir. Çoğu hastada daha ileri tetkik gerekmez, ancak bazı özel durumlarda ileri test ve tetkikler yapmak gerekebilir. Bunlardan ilki, nörolojik bir test olan bulbokavernöz reflekse bakılmasıdır.

Doktor bir parmağını anüse yerleştirir ve diğer eliyle glans penisi sıkar. Normal reflekste anal sfinkter kasılır.

Uyku sırasında penis monitorizasyonu, ereksiyon varlığı ve derecesi hakkında doktora önemli bilgiler verir. Her erkek uyku sırasında normalde üç ila beş kez ereksiyon yaşar. Eğer sorun psikolojik ise, hasta bu ereksiyonları yaşamaya devam eder, sorun fiziksel ise bu ereksiyonların sıklığı ve derecesi azalır. Bu test doktora, fiziksel ve psikolojik nedenlerin ayrımında yol göstermektedir.

Fiziksel bir sorun olup olmadığını gösterebilen daha basit bir test penise özel bir takım ilaçların enjekte edilmesidir. Bu ilaçlar kan dolaşımını etkiler ve genellikle kan akımıyla ilgili sorun yoksa ereksiyon olur.

Renkli Doppler ultrasonografi daha spesifik bir yöntemdir ve ses dalgaları yardımıyla kan damarlarının haritasını ortaya çıkarır.

Daha ileri tetkiklere nadiren ihtiyaç duyulur.

Sertleşme Sorununun Tedavisi

Sertleşme sorunu tedavi edilebilir. Sertleşme sorununun tedavisi için ağızdan alınan ilaçlardan, elle çalışan vakum pompalarına, enjeksiyonlardan protezlere kadar birçok tedavi seçeneği vardır.

Hormon tedavisi

Az bir oranda hasta hormonal sorunlar yaşamaktadır ve genellikle azalmış seksüel istekleri vardır. Hormon tedavisi tabletler, enjeksiyonlar yardımıyla kolaylıkla yapılabilir.

 

İlaç tedavisi

Sildenafil, çoğu hastanın tedavisinde etkili ilk ilaçtır. Bir fosfodiesteraz inhibitörüdür ve nitrik oksidin penis düz kası üzerine olan gevşetici etkisini uzatarak, ereksiyon sağlanmasını kolaylaştırır. Sertleşme sorununun tipine göre, hastaların yaklaşık %40-80'inde ereksiyonda iyileşme sağlanmaktadır. Baş ağrısı, ateş basması, gastrointestinal veya görme bozuklukları gibi yan etkiler yapabilir, ancak geçicidir. Nitrat kullanan hastalar sildenafil almamalı ve tedaviye başlamadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir.

 

Vakum cihazları

Bu tedavide, bir pompa ve silindir kullanılarak penis etrafında vakum yaratılır ve penis şişer. Plastik silindir penis üzerine yerleştirilir. Elle veya pille çalışan pompa, silindirdeki havayı boşaltır. Bu penise kan dolmasına neden olur ve sertlik sağlar. Daha sonra silindirdeki bant çıkarılarak penis köküne yerleştirilir. Bu bant, peniste kalarak sertleşmenin devam etmesini sağlar ve silindir çıkarılır. Bant 20-30 dakika yerinde kalabilir ve çıkarılıncaya kadar ereksiyonu devam ettirir. Bu teknik kolaylıkla öğrenilebilir ve pek çok kişi tedaviyle başarılı sonuçlar almıştır.

 

Penis içi enjeksiyon

Bu tedavi, penise ince bir iğne yardımıyla ilaç enjekte edilmesidir. Bu teknik, hasta tarafından, evde kullanmak için kolaylıkla öğrenilebilir ve uygun doz, her hasta için ayrı olarak tespit edilir.

Hasta, cinsel ilişkiden 10-15 dakika önce kendine enjeksiyon yapar ve doz ayarlaması yapılarak, yaklaşık yarım saatlik ereksiyon sağlanır. Papaverin, enjeksiyon tedavisi için kullanılan ilk ilaçtır ve fentolamin ve alprostadil ile beraber de kullanılmıştır. Alprostadil, tüm dünyada en çok kullanılan ilaçtır ve oldukça etkili ve güvenilirdir.

Bazı hastalarda, ereksiyon sırasında ağrı olabilir ve uzun dönem kullanımda peniste nedbe dokusu oluşabilir. Bu nedenle doktor tarafından belli aralıklarda kontrol gereklidir.

Penil protezlerbold

Bu operasyonda, penis içerisine iki sentetik silindir yerleştirilir. Bunlar, ilişki için yeterli sertliği sağlar. Birçok çeşit protez mevcuttur. En basiti, yumuşak (malleable) semi-rigid olandır.

 

Damar cerrahisi

Bu tedavi peniste kan akımını ve kan basıncını artırmayı hedeflemektedir. Özellikle genç yaşta, normal kan akımını engelleyecek kaza geçirmiş hastalarda tavsiye edilmektedir. Sağlıklı bir arterin penise bağlanması şeklindedir ve bu yolla tıkanıklık geçilmiş olur. Günümüzde çok kısıtlı sayıda vakada kullanılmaktadır.

 

İdrar yoluna ilaç uygulaması (MUSE)

Penise uretra yoluyla lokal olarak ilaç uygulanması için özel bir sistem geliştirilmiştir. Bu tedavide, küçük plastik bir silindir uretraya (idrar yolu) yerleştirilir ve alprostadil verilir. Sertleşmeyi sağlayacak kadar aktifzervuar içerirler. Daha iyi sonuç verirler ve daha doğal görünürler. Protezlerde enfeksiyon riski ve mekanik bozukluk olabilse de, başarısızlık oranı günümüzde çok nadirdir ve ciddi komplikasyonlar oldukça ender görülür.

 

Erektil Disfonksiyonda Psikolojik Danışma

Sertleşme sorunu yaşayan çoğu erkek, sorun fiziksel olsa dahi psikolojik olarak etkilenecektir. Psikolojik danışma, hem hastaya, hem de partnere sorunun ortaya çıkarılması ve çözüme ulaşılabilmesi için yardım eder. Özellikle sorunun nadiren fiziksel olduğu genç erkeklerde, psikolojik danışmaya daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

En az invazif yöntem ilk olarak denenmelidir. Genellikle, çoğu erkek ağızdan ilaç kullanımı gibi daha az invazif tedavi şekillerini ilk etapta tercih etmektedir. Ancak bu tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda penise, enjeksiyonla veya transuretral yolla (idrar yoluyla) ilaç uygulanması gibi diğer tedavi yöntemleri denenebilir. Vakum cihazları diğer bir alternatiftir ve bütün bunlar yetersiz kaldığında protez takılması önerilebilir.

Sertleşme sağlama veya sürdürememe konusunda yaşanılan her türlü sorunda mutlaka bir doktora başvurulmalı ve mümkün olduğunca doğru ve ayrıntılı bilgi alınmalıdır. Aslında bu rahatsızlığın çok yaygın olduğu ve utanılacak bir durum olmadığı unutulmamalıdır. Her yıl yeni tedavi yöntemleri ortaya çıkmaktadır ve her türlü sertleşme sorunu için bir tedavi yolu vardır.

 

KAHUNA İÇSEL DÖNÜŞÜM MERKEZİ - ŞİFAHANE
2. Cad. (Prof. Muammer Aksoy Cad.) No:44/2 Boğaziçi Ap. Bahçelievler  ANKARA | Türkiye
Tel & Faks :0312-213 07 90 | GSM:0533-762 09 53 |
www.kahunasifa.com | info@kahunasifa.com
Online Ziyaretçi :1 | Bugün :54 | Bugün Çoğul :184 | Toplam :1696701 | İp No :54.167.182.223

    Web Tasarım Ankara